Maailman kaunein huoltoasema - Arne Jacobsenin funkisarkkitehtuuria Juutinrauman rannalla
Arne Jacobsen (1902–1971) oli tanskalaisen modernismin ja funktionalismin pioneeri. Hänet taidetaan tuntea etenkin huonekaluistaan, mutta itse hän piti itseään ensisijaisesti arkkitehtina. Toki rakennuksen lisäksi hän halusi yleensä suunnitella kokonaisuuden, eli huonekalut, valaisimet ja tekstiilit. Hän oli se ”Tanskan Alvar Aalto”.
Roadtripimme toisen päivän iltana, auringon jo laskiessa Juutinrauman rannalla, ihastelimme Jacobsenin ensimmäisestä varsinaisesta arkkitehtuurisuunnitelmasta, Klampenborgin Bellevue-alueesta. Kymmenisen kilometriä Kööpenhaminasta pohjoiseen, sitä ihanaa rantatietä pitkin, löytyy tämä usein myös Valkoiseksi kaupungiksi kutsuttu ranta-alue, joka rakennettiin 1930-luvulla.
1930-luvun alussa Kööpenhaminan asukkaat täyttivät Klampenborgin rannikon kesäisin, mutta alueelta puuttuivat asianmukaiset puitteet, mikä herätti paikallisissa asukkaissa ärtymystä. Gentoften kunta päätti rakennuttaa ranta-alueesta kunnollisen virkistysalueen ja julisti arkkitehtuurikilpailun. Arne Jacobsen voitti kilpailun ja sai tehtäväkseen suunnitella rannan ympäristöineen. Ennen rakentamista rannikolle toteutettiin noin 700 metriä pitkä keinotekoinen hiekkaranta.
Jacobsen suunnitteli hiekkarannalle suihku- ja pukutilat, kioskit, lipunmyyntikojut jne. Sinivalkoraidallisista puisista hengenpelastustorneista tuli rannan symbolit. Hän suunnitteli myös kaikki opasteet ja kyltit sekä rannan työntekijöiden vaatteet. Ranta vihittiin käyttöön kesällä 1932 ja siitä tuli heti suosittu.
Rantatien toisella puolella on Bellavista-asuinalue. Se on vuonna 1934 valmistunut asuinkortteli jonka Arne Jacobsen suunnitteli. Gentoften kunta asetti rakennuttamiselle rajoitukset, talojen piti olla valkoiseksi rapattuja ja tasakattoisia. Enimmäiskorkeus rajattiin kolmeen kerrokseen, rannan puolella kahteen. Arkkitehti suunnitteli 68 asuntoa käsittävän U:n muotoisen korttelin, joka maksimoi tilankäytön ja näkymät. Hän porrasti asunnot siten, että jokaisesta asunnosta on näkymä merelle ja jokaiseen asuntoon tuli valoa kahdesta suunnasta. Parvekkeet integroitiin rakennuksen sisälle – vuonna 1934 – ja niissä käytettiin puusäleikköjä. Kulmaikkunoita, pyöristettyjä kulmia, nurmikentät talojen välissä, paljon samaa, mitä samaan aikaan Suomessa Alvar Aallon suunnitelmissa.
Asuintalojen viereen valmistui vuonna 1936 ”Valkoisen kaupungin” kulttuurikeskus, Bellevue Teatteri. Ikävä kyllä emme illalla voineet kurkistaa rakennukseen sisälle, jossa olisi ollut mm. näyttämösalin avautuva katto, bamburimoin vuorattu katsomo ja rannan hengenpelastajien tornien sinivalkoraitaa mukailevat verhoilut tuoleissa.
Koko tämä Bellevue Beachin kokonaisuus on suojeltu – syystäkin!
”Maailman kaunein huoltoasema”
Bellevuen rannalta Rantatietä vähän etelään sijaitsee Arne Jacobsenin vuonna 1936 suunnittelema Skovshovedin huoltoasema, tuttavallisemmin ”Sieni”. Todellinen klassikko, ja yhä olisi saanut siitä polttoainetta. Sisällä on grilli, jossa me nautimme meidän reissumme ainoat hampurilaiset.
Vähän yllättäenkin tämä kohde ja ilta muodostui ehkä koko kahden viikon matkan hienoimmaksi.
Eikä se Kalmarista aamulla alkanut matkapäivä loppunut vielä Classic Car Housen eikä Bellevue Beachinkaan jälkeen. Koska Klampenborgista löytyy myös "maailman vanhin huvipuisto" Bakken, joka oli auki ilta yhteentoista. Sisäänpääsy huvipuistoalueelle on ilmainen, menimme siis vielä katselemaan nostalgista huvipuistomenoa. Puinen vuoristorata on sekin vuodelta 1932. Hieno alue oli!
Edellisessä postauksessa käytiin Kööpenhaminan lähellä Classic Car Housessa.
Seuraa blogia myös Facebookissa.
















Kommentit
Lähetä kommentti