Pinkki frakki ja Käärijän bolero - Teemu Muurimäen ensimmäinen oma näyttely Porissa

Vaikka olenkin armoton museoiden ja näyttelyiden kävijä, en ehkä kuitenkaan ole se, jonka on aivan pakko päästä käymään muotiin, muotisuunnitteluun tai juhlapukuihin liittyvissä näyttelyissä. En vaan tunne alaa tarpeeksi, en ole sitä juurikaan seurannut. Mutta pidän tarinoista, liittyvät ne sitten artisteihin, taiteilijoihin tai vaikka sitten muotisuunnittelijoihin. Tarina on se, joka teki tästäkin museonäyttelystä mielenkiintoisen.

Satakunnan museossa on esillä 22.2.2026 saakka porilaislähtöisen muotisuunnittelija Teemu Muurimäen ensimmäinen oma näyttely. Se juhlistaa samalla hänen 25 vuotta kestänyttä uraa. Muurimäki on suunnitellut uniikkipukuja 1990-luvun lopulta lähtien. Pukuja, joita on nähty linnan juhlissa, Cannesin punaisella matolla tai vaikkapa Euroviisuissa. 

Sulhasten Mikko Värri ja Lauri Wahlroos smokit, 2023.

Näyttely kertoi hienosti tarinan. Tarinan porilaisesta nuoresta, jonka äiti oli ompelija. Pojasta, joka lähti opiskelemaan muotisuunnittelijaksi, lähti ulkomaille kansainvälisiin muotitaloihin, suunnitteli mm. Armanille tai Dolce & Gabbanalle. Näyttelyn tarina kertoi myös, miten vuosikymmenen ulkomailla olon jälkeen suunnittelija halusi tehdä oman näköisiä pukuja vapaammin ja päätti palata kotimaahansa.

Vanessa Forsman-Kurrin morsiuspuku, 2004.

Krista Kosonen, Cannes 2019 / Anna-Maija Tuokkoa, Jussi-gaala 2023.

Suomessa Teemu Muurimäki on tehnyt yhteistyötä mm. Marimekon ja Turon kanssa. Hän on suunnitellut kymmeniä linnan juhlien pukuja, oopperapuvustuksia ja mm. UMK:n esiintymisasuja.

 


Jaana Pelkonen, Euroviisut 2007. Käärijä, Euroviisut 2023.

"Ajattelen, että vaatteen suunnittelu on tarinan kertomista" - lukee näyttelytekstissä Muurimäen äänellä. Ja se mielestäni tuli tässä näyttelyssä hyvin esille. Muistutan myös, että aina kannattaa näyttelyissä katsoa myös siinä mukana olevat videot tai kuvaesitykset. Tässäkin näyttelyssä ne täydensivät hienosti esillä olleita pukuja, luonnoksia, valokuvia ja tekstejä. 

Ellinoora, Emma-gaala 2022.

Teemu Muurimäki on itse valinnut näyttelyyn niitä pukuja, jotka ovat jättäneet jälkensä häneen, omistajaansa tai vaikka moniin tv-katsojiin tai muotilehtien lukijoihin. Ja kyllä, minäkin muotia seuraamaton sieltä tunnistin muitakin kuin sen Käärijän valloittavan vihreän boleron tai Atte Kilpisen pinkin frakin.  

Edessä Atte Kilpinen, 2022 ja vasemmalla Jere Pöyhönen, 2023.

Etualalla Anna Puu, iltapuku 2018.

Teemu Muurimäki,  Quarto di secolo - neljännesvuosisata uniikkipukuja -näyttely on esillä Satakunnan museossa Porissa (joka on muuten todella hieno museo muutenkin) 22.2.2026 saakka.

Kommentit

  1. Kiitos näiden Teemu Muurimäen upeiden asujen vakamisesta. Minulla oli vakaa aikomus käydä Satakunnan museossa jo kesällä mutta ei vain mahtunut ohjelmaani. Nyt on vähän ikävä lähteä ajelemaan Poriin Espoosta kun on pimeää vaikka talvirenkaat onkin jo alla. Kyllä toki polttelisi kovasti nähdä nämä myös ihan livenä mutta katsotaan miten käy.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tämä aika on kyllä niin ikävää automatkailuun. Mutta mukavaa, jos sait tästä vähän käsitystä näyttelystä ja puvuista.

      Poista
  2. Ei ole minunkaan ominta aihetta tämä, mutta kiinnostaa silti. Syntymäkaupungissa tulee kuitenkin edelleen aika äännöllisesti käytyä, niin tämä voisi olla hyvä käyntikohde jonain viikonloppuna, vaikka juuri nyt ei tiettyä päivämäärää olekaan lukkoon lyötynä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Satakunnan museossa on aina katsottavaa, suosittelen!

      Poista

Lähetä kommentti