Kesän parhaat tapahtumat Uudessakaupungissa 9.8.
Tämä blogi on aikanaan syntynyt jakamaan ideoita kivoista paikoista. Sellaisena kotitekoisena matkapäiväkirjana se on jatkunutkin. Kaiken tämän yli vuosikymmenen matkakohteiden tai nähtävyyksien esittelemisen taustalla on oma vapaa-ajan harrastus. Siksi täällä ei juurikaan ole ollut maailman parhaan matkakohteen eli kotikaupunki Uudenkaupungin esittelyä. Ja sellaisena se linja jatkuukin. Kehun ja markkinoin sitä sitten palkallisesti muissa kanavissa.
Mutta.
Nämä ovat tapahtumat, joista olen kyllä täälläkin jälkikäteen raportoinut ja nyt ajattelin harjoittaa vähän markkinointia - ei kuitenkaan minkäänlaista kaupallista yhteistyötä. Nyt jos koskaan kannattaa siis lähteä kesäretkelle Uuteenkaupunkiin. Kaikki te, jotka olette tätä blogia seuraanneet, olette todennäköisesti kiinnostuneet saman kaltaisista asioista. Samaan aikaan löytyy kiinnostavaa katsottavaa mm. junista, veneistä tai autoista kiinnostuneille. Pelkkää nostalgiaa siis kauniissa historiallisessa puutalokaupungissa Uudessakaupungissa.
Uudessakaupungissahan meri tulee aivan kaupungin keskustaan ja tuossa Kaupunginlahdella ja sen rannoilla tapahtuu lauantaina 9.8.2025 monenlaista. Tässä vähän koostetta tulevan lauantain tapahtumista siinä Kaupunginlahden rannoilla, vähän muuallakin.
Puupaatei Pakkahuoneel
Kaupunginlahden rannalla, Pakkahuoneen vierasvenesataman ja kahvilan laiturissa kokoontuvat vapaamuotoiseen kokoontumiseen erilaiset puuveneet eli puupaatit. Jos omistaa puuveneen, voi tapahtumaan saapua siis veneellä rantaan. Tänä vuonna teemana ovat erityisesti tunnetun uusikaupunkilaisen veneenrakentaja Keijo Elon (1919-1994) rakentamat veneet. Nämä Elon valmistamat veneet saapuvat yhdessä paraatina noin klo 10 Suukarin (meren suunnasta) Kaupunginlahteen ja tekevät kierroksen Sorvakon sillalla ennen kiinnittymistään Pakkahuoneen rantaan.
Rannassa olevat puuveneet ovat yleisön ihailtavina rannalta käsin. Veneiden omistajat laittavat veneestään tiedot laiturille. Ja toki veneiden omistajien kanssa kuuluu vähän jutustella harrastuksesta.
Pakkahuoneen ympäristöstä löytyy runsaasti ohjelmaa ja nähtävää näiden meressä olevien veneiden ihailun lisäksi. Pakkahuoneelta sillan suuntaan on normaalia iltatorimyyntiä, erilaisia teemaan sopivia myynti- ja esittelykojuja, ruokakojuja ym. Erilaiset veneilyyn liittyvät yhdistykset ovat myös paikalla esittelemässä toimintaansa. Paikalla ovat mm. Suomen Puuveneilijät ry ja Kustavin Talonpoikaispurjehtijat ry ja köydenpunojien killan köysimestareita. Ja mielenkiintoista myyntitavaraa löytyy varmasti mm. televisiosta tuttujen vintagemiesten eli Weird Antiquesin myyntipisteeltä.
Tapahtumassa on tarjolla myös leppoisaa musiikkia. Aamupäivällä musiikista vastaa haitarillaan Tero Vall ja klo 12 ja 14 Pakkahuoneentorin lavalla esiintyy Duo Rautawenho eli Susan Aho ja Markojuhani Rautavaara. Markojuhani on kesäpyhämaalainen ja on tullut tunnetuksi mm. Merisää, Pyhämaan Paula tai Tien päällä taas -kappaleistaan. Susan Aho taas on tunnettu mm. Värttinä ja Kuunkuiskaajat -yhtyeistä ja on siis edustanut Suomea myös Euroviisuissa.
Hieman suuremmat puualukset, kaljaasi Olga ja kaljaasi Ihana rantautuvat myös Uudenkaupungin rantaan ja molemmilla on mahdollisuus iltapurjehdukseen klo 16-19. Kaljaasi Ihanaan pääsee tutustumaan rannalla klo 11-15.30 välisenä aikana.
Talonpoikaisvene Tacksamheten järjestää lyhyitä charter-risteilyjä klo 11, 13 ja 15. Klo 13 on mahdollisuus seurata, miten raskassukelluspukuun pukeudutaan.
Tapahtuman Facebook-sivuilta löytyy vielä tarkempia tietoja ja mm. tiedot ilmoittautumisista charter-purjehduksiin.
Merikeskus, Veturitalli ja museojuna
Tapahtuma-alueella Pakkahuoneen kahvilan vieressä sijaitsee Uudenkaupungin Merikeskus. Uudenkaupungin merihistoriallisen yhdistyksen ylläpitämä näyttelytila, joka on lauantaina avoinna viimeistä kertaa tänä kesänä. Yläkerrassa on näyttely "Kaikenlaista kalastusta Uudessakaupungissa" sekä merimaalari TH Norlingin myyntinäyttely. Näiden lisäksi esillä on vanhoja venemoottoreita, pullolaivoja, pienoismalleja, kirjamyyntiä ym. Näyttelyyn on vapaa pääsy ja se on avoinna 11-18.Merihistoriallisella yhdistyksellä on myös puuveneitä, jotka on varastoitu Uudenkaupungin rautatieasema-alueen punatiiliseen veturitalliin. Sen ovet pidetään lauantaina avoimena klo 12-15 välisen ajan. Käynti sinne on Sairaalakadun kautta (rautatietä ei pidä ylittää).
Museojunalla Uuteenkaupunkiin
Ja Uudenkaupungin satavuotaalla radallahan, joka menee aivan tapahtuma-alueen läpi, kulkee vielä tavarajunia. Kannattaa siis muutenkin huomioida, ettei rataa pidä ylittää mistä vaan.
Lauantaina radalla nähdään myös henkilöjuna, kun Haapamäen Museoveturiyhdistyksen museojuna tekee yhden matkan Turusta Uuteenkaupunkiin. Lähtö Turun asemalta klo 10.18, Kalarantaan juna saapuu klo 12 ja paluumatkalle se lähtee 14.45. Junaan ei voi varata ennakolta lippuja, lisätietoa yhdistyksen Facebook-tapahtumasta.
Möljä Miittinki
Kun puuvenetapahtuma-alueelta kulkee Suukarintietä merelle ja satamaa päin noin 200 metriä, saapuu Cafe Zakun rannan - tai Voimala Zakun alueelle.
Tänne kokoontuvat lauantaina erilaiset harrasteajoneuvot myös vapaamuotoiseen kokoontumiseen. Autot, mopedit, moottoripyörät ja myös vintageveneet kokoontuvat alueelle klo 10 alkaen.
Alueella on myös erilaisia teemaan liittyviä esittelijöitä ja Cafe Zakun rannan kahvilat, grillit ja juomamyynnit ovat luonnollisesti tarjolla. Antiikkiliike Henrikin Tuote pitää myös myyntipisteensä ovia avoinna.
Möljä Miittingin päivän musiikkitarjonnasta vastaa Mojo Coyote, joka esiintyy klo 11 ja 13.
Illalla samassa paikassa on vielä iltabileet, jossa esiintyy kolme eri bändiä: The Howlin´Boozers, Shoebox Revue ja The Roots Trio. Tämäkin tapahtuma on ilmainen.
Möljä Miittinki alueen rannasta löytyvät myös Uudenkaupungin Meripelastajien pelastusristeilijä Janne Malén ja Uudenkaupungin Merihaiden Krista-alus. Kristaan ja meripartiolaisten toimintaan pääsee tutustumaan klo 10-14.
Möljä Miittinki alueen takana, hallissa Suukarintie 10 (opasteet Möljä Miittinki -alueelta) löytyy Levoton Satama Oy:n järjestämä maksuton lasten veneverstas. Täällä lapset voivat nikkaroida oman leluveneen. Esillä on myös vanhoja ja uusia leikkiveneitä ja veneiden pienoismalleja. Verstaan ovet avautuvat klo 10.
Möljä Miittingin Facebook-sivuilta löydät vielä varmimmin tapahtumatiedot.
Tästä kartasta selviävät edellä mainitut tapahtumapaikat.
Museot ym.
Ja jos vielä on kellossa tunteja, niin kaupungin historialliset museot ovat myös avoinna. Luotsimuseo löytyy melko läheltä tapahtuma-aluetta Vallimäeltä. Vanha Uudenkaupungin luotsiasema on museoitu ja se on avoinna 12-15 ja sinne on vapaa pääsy.
Kaupungin keskustan toisella laidalla sijaitseva Merimiehenkotimuseo on myös avoinna 12-15 (vapaa pääsy). Wahlbergin museotalo, josta löytyy näyttely uraauurtaneista uusikaupunkilaisista naisista on avoinna klo 11-16 (Museokortti / 6€). Museosta löytyy myös runsaasti merihistoriallista esineistöä.
Uudenkaupungin seurakunta järjestää tapahtuma-alueen lähellä sijaitsevassa Vanhassa kirkossa ainutlaatuisen mahdollisuuden vierailla kirkon tornissa. Lisätietoa tästä löytyy Facebookin tapahtumasta.
Pääesiintyjät
Ja tapahtumahan alkaa jo perjantaina, kun suosittu rillumareibillyn yhtye Pääesiintyjät saapuu Kaupunginlahden rannalla sijaitsevaan Ravintola Wikuun. Showtime on klo 22 ja tähänkin tapahtumaan on vapaa pääsy.
Tervetuloa Uuteenkaupunkiin ja näihin pääasiassa vapaaehtoisten asian harrastajien ja talkoolaisten järjestämiin maksuttomiin tapahtumiin!
Ja siis onhan Uudessakaupungissa tämän lisäksi vielä vaikka mitä. Tutki Visit Uudenkaupungin -sivuja!
(Postauksen kuvat ovat omiani, aiemmissa tapahtumissa ottamiani).
Pitäisi ilman muuta tehdä joskus kesäretki Uuteenkaupunkiin. Toistaiseksi olen pari vuotta sitten käynyt vain Isokarin majakalla, mutta muuten kaupunki on melko vieras, mutta selvästi siellä on paljon nähtävää!
VastaaPoistaTervetuloa, kaupungissa on paljon nähtävää ja myös hienoja tapahtumia!
PoistaUusikaupunki on todella hurmavaa kesäkaupunki! Jollei olisi jo sovittua ohjelmaa tulevalle viikonlopulle ehdottomasti tulisi ihailemaan upeita puupaatteja, harrasteautoja ja muutakin oheistoimintaa. Harmittaa kun kesällä tapahtuu niin paljon ja kaikkialle ei vaan ehdi.
VastaaPoista